Wyszukiwanie ofert

rodzaj nieruchomości

transakcja

lokalizacja

cena (od - do)
-

powierzchnia (od - do)
-

ilość pokoi (od - do)
-

numer oferty

« wróćJak przygotować mieszkanie do sprzedaży? cz.3

Kiedy już mamy gotowe wszystkie dokumenty, jakimi mógłby być zainteresowany potencjalny kupujący, wnętrze mieszkania zostało sprzątnięte, a wszelkiego rodzaju usterki naprawione, pora przejść do przygotowań związanych z prezentacją mieszkania, która będzie naturalną koleją rzeczy po wystawieniu ogłoszenia.

Odpowiednia atmosfera kluczem do sukcesu

Nie od dziś wiadomo, że wielu z nas kupuje oczami i uczuciami, nie, tylko jeśli chodzi o drobne zakupu, ale także nieruchomości. Dlatego warto zadbać o dobre pierwsze wrażenie. Wbrew pozorom, sceny rodem z amerykańskich filmów, kiedy to agenci na kilka minut przed przyjściem potencjalnych kupujących wstawiają szarlotkę do piekarnika, aby jej zapach unosił się w całym domu, nie jest złym pomysłem. W końcu kto nie lubi szarlotki, kojarzy się ona z domowym ciepłem i miłością, a jej aromat sprawia, że na samą myśl aż leci ślinka. Jednak wracając na ziemię, przed wizytą kupujących należy obowiązkowo:
●    przewietrzyć mieszkanie lub dom,
●    odsłonić rolety, aby do wnętrza wpadało więcej światła,
●    zadbać o świeże kwiaty na stole,
●    sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak należy, włącznie z bateriami kuchennymi i łazienkowymi,
●    sprawdzić, czy osobiste zdjęcia i pamiątki zostały schowane.

Cisza i spokój sprzymierzeńcem dobrych decyzji

Jeśli nieruchomość zamieszkiwana jest przez rodzinę, przed prezentacją mieszkania, warto, aby jej członkowie opuścili mieszkanie. Najlepiej niech pozostanie w nim jedynie Pan lub Pani domu kompetentna do udzielenia wszelkich informacji kupującym. Biegające dzieci między nogami gości, nie sprzyjają bowiem podjęciu decyzji, dodatkowo tworzą nerwową atmosferę i wrażenie, że potencjalni nabywcy przeszkadzają sprzedającym.
Ta sama zasada dotyczy zwierząt domowych. Jeśli w mieszkaniu na co dzień mieszka pies, kot lub inne zwierzę, należy zadbać o to, aby w trakcie prezentacji nie był obecny w mieszkaniu lub przynajmniej nie biegał po nim, domagając się pieszczot. Nie każdy bowiem jest miłośnikiem zwierząt.

Profesjonalizm przede wszystkim

Przy prezentacji mieszkania ważne jest profesjonalne podejście, dlatego rodzinne historie najlepiej zostawić na inną okazję i nie wspominać o nich dla kupujących. Anegdotka o tym, jak nasza córka zsikała się na blat w kuchni jako niemowlę, może być bowiem dla nas niezwykle śmieszna lub rozczulająca, jednak potencjalni kupcy mogą poczuć się nieco nieswojo w trakcie wysłuchiwania tej historii.
Podsumowując sprzedaż mieszkania, zwłaszcza jeśli przeżyliśmy w nim kawałek swojego życia, nie jest łatwym zadaniem. Jednak warto wyzbyć się sentymentów i podejść do nieruchomości jak do produktu, dzięki czemu nie tylko cały proces będzie łatwiejszy emocjonalnie, ale i skuteczniejszy finansowo.