Wyszukiwanie ofert

rodzaj nieruchomości

transakcja

lokalizacja

cena (od - do)
-

powierzchnia (od - do)
-

ilość pokoi (od - do)
-

numer oferty

« wróćMieszkanie w Koszalinie – kupić czy wynająć cz.3

Jak wcześniej wspomniano, młodzi ludzie mimo chęci zakupu, ze względu na zbyt niskie zarobki, krótką historię kredytową nie spełniają kryteriów aby otrzymać kredyt na zakup własnego mieszkania. Wówczas pozostaje tylko i wyłącznie wynajem i oszczędzanie. Jest to czas, w którym z jednej strony ponoszą dość wysokie koszty wynajmu jednak z drugiej strony zdobywają doświadczenie zawodowe i mogą z czasem znaleźć lepiej płatną pracę. Agenci nieruchomości wielokrotnie spotykają się z sytuacjami kiedy młodzi ludzie chcą kupić nieruchomość, są przekonani o jej zakupie. Następnie idą do banku i okazuje się, że nie mają ani zdolności kredytowej ani środków na wpłatę wkładu własnego.

W takiej sytuacji pozostaje tylko wynajem. Na rynku znajdują się mieszkania na wynajem o bardzo wysokim standardzie. Często są one zlokalizowane w bardzo dobrych częściach miasta. Obok nich znajduje się rozbudowana infrastrukturą i przystanki komunikacji miejskiej. Młodzi ludzie mogą mieszkać w bardzo dobrej lokalizacji i w dobrych warunkach nie ponosząc bardzo wysokich kosztów zakupu własnego mieszkania. Jest to rozwiązanie dobre dla osób aktywnych, dużo pracujących i nie posiadających jeszcze rodziny. W chwili pojawienia się kolejnych członków rodziny wynajem mieszkania jest coraz trudniejszy.

Często mieszkania o bardzo wysokim standardzie nie są przystosowane do przyjęcia małych dzieci. Właściciele często zastrzegają w biurze nieruchomości, że nie chcą wynajmować mieszkania rodzinom z małymi dziećmi. Bardziej są zainteresowani tym, aby mieszkanie było wynajęte przez osoby pracujące lub uczące się bez dzieci. W przypadku rodzin z dziećmi zakup mieszkania znacznie ułatwiłby im funkcjonowanie. Nie musieliby się przeprowadzać w przypadku wypowiedzenia umowy wynajmu do innej części miasta. Rodziny posiadające dzieci w wieku szkolnym nie byłyby zmuszone do zmiany szkoły lub długiego dojeżdżania do niej. Zakup mieszkania spowodowałby stabilizację rodziny. Podsumowując. Myśląc o zakupie własnego mieszkania należy się do tego przygotować.

Otrzymanie kredytu na mieszkanie wiąże się z dobrą historię kredytową, stabilną pracą – na umowę o pracę w dłuższym okresie czasu oraz dobrymi zarobkami. Osoby bezdzietne łatwiej osiągają zdolność kredytową ponieważ dochody są dzielone na wszystkich członków rodziny. Kolejnym elementem jest posiadanie kwoty na tzw. wkład własny, im większa kwota wpłacona tym bank może udzielić kredytu na korzystniejszych warunkach.