Wyszukiwanie ofert

rodzaj nieruchomości

transakcja

lokalizacja

cena (od - do)
-

powierzchnia (od - do)
-

ilość pokoi (od - do)
-

numer oferty

« wróćRynek pierwotny, a wtórny

Rynek pierwotny, a wtórny

Stojąc przed wyborem mieszkania, musimy zdecydować, na którym rynku chcemy robić zakupy. Wybór ten wiąże się z pochodzeniem nieruchomości i wpływa na jej cenę oraz formalności związane z zakupem. Rynek pierwotny, na którym można nabyć nowe mieszkanie, różni się znacznie od wtórnego, gdzie wystawiane są lokale z drugiej ręki. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i poznajmy dokładnie obie opcje.
Najważniejsze różnice
Kupno mieszkania na rynku pierwotnym oznacza, że nabywamy je bezpośrednio od firmy, która realizuje budowę nieruchomości. Najczęściej jest to deweloper, ale może być to również spółdzielnia mieszkaniowa. Ważne jest to, że na rynku pierwotnym kupujemy lokum z pierwszej ręki, nowe i takie, w których nikt wcześniej nie mieszkał. Inaczej jest na rynku wtórnym, gdzie mieszkania sprzedają ich poprzedni właściciele. Lokale są wykończone i często umeblowane. Lokum z rynku pierwotnego, sprzedawane w stanie deweloperskim, należy jeszcze wykończyć.
Większość mieszkań do kupienia na rynku pierwotnym ma ułożone posadzki, otynkowane ściany i sufit oraz jest podłączone do sieci kanalizacyjnej czy elektrycznej. Zakup takiego lokum wiąże się z koniecznością aranżacji i wyposażenia mieszkania, a to oznacza dodatkowe koszty. Z drugiej strony nowe wnętrze możemy urządzić dokładnie pod nasze potrzeby i zgodnie z gustem lokatorów. Aby się do nich wprowadzić, trzeba jednak poczekać na wykonanie niezbędnych prac, jak na przykład montaż armatury łazienkowej czy urządzenie kuchni. Do używanego lokum bardzo często można wprowadzić się od zaraz.
Które mieszkanie jest droższe?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, że nowe lokale są droższe od tych, które kupujemy od poprzednich właścicieli. Wszystko zależy nie tylko od wielkości czy lokalizacji mieszkania, ale również od jego standardu czy dodatkowych kosztów zakupu.
Dobrym przykładem jest Koszalin, ponieważ tu, jak niemal w całym kraju, najwyższą cenę za metr kwadratowy osiągają kawalerki. W IV kwartale 2023 roku osiągnęła ona pułap ponad 7 tysięcy zł. Co ciekawe na tym lokalnym rynku stawki w segmencie małych lokali spadły w skali rok do roku. Pod koniec 2023 było to 7154 zł za metr kwadratowy, w tym samym okresie w 2022 cena zatrzymała się na 7635 zł. Ceny, o których wspominamy, dotyczą rynku wtórnego. Nowe mieszkanie w Koszalinie to wydatek od 7 do nawet 12 tysięcy za metr kwadratowy. Ostateczna cena zależy między innymi od standardu lokum.
Zakupy na rynku pierwotnym i wtórnym różnią się od siebie również pod kątem dodatkowych kosztów. Jeśli nabywamy lokal z drugiej ręki, musimy pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jego wysokość to 2% wartości nieruchomości, ale zwolnione są z niego osoby, które nabywają nieruchomości po raz pierwszy w życiu. Z kolei mieszkania na rynku pierwotnym obowiązuje podatek VAT w wysokości 23%.

Co jest lepsze?

Decyzja o tym, czy nasze mieszkanie kupimy na rynku pierwotnym, czy wtórnym, powinna być bardzo przemyślana. Oba rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Starsze lokale to możliwość szybszej przeprowadzki, często niższa cena lub atrakcyjna lokalizacja. Wszystko to nie przekonuje jednak osób, które uważają, że nowe lokum to najlepsza opcja. Główny argument za to pełna swoboda aranżacji wnętrza i dopasowanie jego wyposażenia do potrzeb lokatorów. Prócz tego nowe budownictwo oznacza wyższą jakość energetyczną zabudowy. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne, niesie za sobą również konkretne oszczędności na ogrzewaniu mieszkania.
Sporą zaletą mieszkań z drugiej ręki często jest lokalizacja. Nieruchomości w centrum miasta najczęściej są starsze i możemy je nabyć tylko od poprzednich właścicieli. Podobnie z lokalami kamienicznymi. Jeśli zależy nam na ich niepowtarzalnym uroku i wysokich wnętrzach, musimy zdecydować się na zakupy na rynku wtórnym. Sektor ten ma jeszcze jedną ważną zaletę, wolniej reaguje na zmiany cen. Właśnie dlatego w momencie, gdy w branży nieruchomości trwa trend zwyżkowy, warto zacząć poszukiwania nowego lokum od mieszkań z drugiej ręki.

Artykuł powstał przy współpracy z Nieruchomosci-online.pl

 

galeria zdjęć