Wyszukiwanie ofert

rodzaj nieruchomości

transakcja

lokalizacja

cena (od - do)
-

powierzchnia (od - do)
-

ilość pokoi (od - do)
-

numer oferty

galeria-kredyty

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? cz. 1

Decyzja o sprzedaży mieszkania nie jest nigdy łatwym zadaniem. Jednak kiedy zostanie ona już podjęta, należy pamiętać o kilku ważnych krokach, które pozwolą sprzedać nieruchomość w jak najkorzystniejszej cenie i bez zbędnych kłopotów. W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zadbać o aspekt prawny mieszkania oraz prześledzenie sytuacji na rynku.

Dokumenty potwierdzające tytuł własności nieruchomości i inne formalności

Skompletowanie niezbędnej dokumentacji odpowiednio wcześnie pozwala na zaoszczędzenie czasu i zmniejszenie formalności w sytuacji, kiedy znajdzie się chętny do zakupu mieszkania. Dlatego też oprócz kopii aktu notarialnego poświadczającego prawo własności należy także przygotować do wglądu:
●    odpis z księgi wieczystej, w której znajdują się wszelkiego rodzaju informacje, włącznie z lokalizacją oraz informacja o tym, że dana nieruchomość wolna jest od zadłużeń,
●    potwierdzenia   wszelkiego rodzaju wpłat dotyczących opłat związanych z mieszkaniem, a także oświadczenie od spółdzielni lub wspólnoty o niezaleganiu za czynsz,     
●    informacje o osobach zameldowanych pod adresem gdzie znajduje się nieruchomość oraz zaświadczenie o ich wymeldowaniu.

Analiza rynku pod kątem wyceny nieruchomości

W celu wyceny metrażu nieruchomości, a sam sprzedający musi raczej zmieścić się w widełkach cenowych, jakie panują na danym rynku. Dlatego też przed wyceną mieszkania należy dokładnie zapoznać się z ofertami innych sprzedających na portalach ogłoszeniowych. Składowa finalnej kwoty, jaką chcemy uzyskać, jest bowiem średnia cena rynkową za metr kwadratowy nieruchomości w danej miejscowości, lokalizacja mieszkania, a także jego stan techniczny i wizualny. Przy wycenie należy także odrzucić wszelkiego rodzaju sentymenty, które dla kupujących są całkowicie nieistotne.
Wiedząc już, w jakim przedziale cenowym możemy się spodziewać zapłaty za daną nieruchomość, warto zadbać o to, aby mieściła się ona w górnych górnej granicy, jednak o tym, jak to zrobić w kolejnej części.