Wyszukiwanie ofert

rodzaj nieruchomości

transakcja

lokalizacja

cena (od - do)
-

powierzchnia (od - do)
-

ilość pokoi (od - do)
-

numer oferty

galeria-kredyty

Jak wybrać biuro nieruchomości? cz. 1

Biuro nieruchomości...

Wybór biura nieruchomości może okazać się bardzo ważną decyzją. Może ona wpłynąć na szybkość znalezienia odpowiedniego mieszkania lub sprzedaży własnej nieruchomości. Profesjonalne biuro może przeprowadzić transakcję sprawnie i zajmie się wszystkimi formalnościami. Biuro nieruchomości jest na bieżąco z aktualnymi przepisami dotyczącymi sprzedaży i zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego. Często zmieniające się przepisy w tym zakresie powodują, że warto zasięgnąć porady specjalistów aby nie popełnić błędów. Dobre biuro nieruchomości pozwoli nam na zawarcie satysfakcjonującej transakcji, która będzie dla nas korzystna bez większego angażowania. Pozwoli ustalić najkorzystniejszą realną do uzyskania cenę za nieruchomość, przeprowadzi negocjacje i przygotuje dokumenty. Warto zatem poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszego biura nieruchomości.

Zarejestrowane biura nieruchomości

Jak każda działalność gospodarcza także biuro nieruchomości aby mogło działać legalnie powinno być zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w przypadku spółek. Na stronach CEIDG i KRS można sprawdzić kiedy firma została założona, jakie były zmiany w jej działalności, jaka jest jej siedziba lub siedziby, kto jest jej właścicielem i czy podmiot aktywnie działa na rynku oraz czy działalność została zawieszona lub zamknięta. Warto także sprawdzić, czy firma posiada NIP i REGON.

Ubezpieczenie OC

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie czy biuro nieruchomości posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez pracownika agencji. W przypadku błędu pośrednika nieruchomości i poniesienia dużej szkody, będzie można dochodzić swoich praw przy jednoczesnej gwarancji wypłacalności agencji. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jest przeznaczone dla osób prowadzących działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Polisa zabezpiecza proces sprzedaży, zakupu czy wynajmu nieruchomości na podstawie umowy pomiędzy pośrednikiem a jego klientem. Do zakupu ubezpieczenia zobowiązani są prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze jak i różnego rodzaju spółki.